#TeamsTorstai jatkaa dokumentinhallinnan kanssa. Teamsin Tiedostot-välilehteen voidaan linkittää myös muita dokumenttilähteitä kuin kanavan oma kansio. Sen yhteyteen voi lisätä toisia SharePoint-kirjastoja tai vaikka Google Driven tai DropBoxin kansion.
Tiedostot ja kansiot ovat käytettävissä yhden ja saman Tiedostot-sivun kautta. Tämä helpottaa tiedostojen käyttöä ja uusien työkalujen omaksumista, kun kaikki käyttäjien tarvitsemat tiedostot ovat käsillä samassa paikassa: ne ovat vain omissa kansioissaan.
Ulkopuolisten pilvitallennuspaikkojen käyttö mahdollistaa yhteisten tiedostojen käytön myös sellaisten tahojen kanssa, joita ei haluta päästää Teamsiin. Koska kanavakohtaisia oikeuksia ei ole vielä (tämä työn alla Teams-tiimillä!), voidaan tiimiin luoda esim. DropBoxin avulla tila, jossa alihankkijat lukevat ja muokkaavat dokumentteja.
Haittapuolia on, että Teamsin käyttäjien on vaikeampi hahmottaa missä tiedostot ovat, esimerkiksi tiedostojen synkronointia varten. Tämä ei mahdollista myöskään metatietojen muokkausta näkymässä tai eri näkymien käyttöä. Mobiilikäyttäjät eivät näe näitä linkitettyjä sijainteja lainkaan.
Jos lisäätte esim. DropBoxia tai Google Drivea, muistakaa sallia popup-ikkunat kirjautumista varten.
Sharing is Caring! #CommunityRocks
Like this:
Like Loading...
Related
Published by Vesa Nopanen
Principal Consultant and Microsoft MVP
"They call me Mr. Teams."
"Creating better worklife!"
Virtual Events, Meetings and Collaboration are big letters in the word cloud of what I do and consult daily.
My expertise area is Microsoft 365 / Microsoft Cloud , covering especially
- Microsoft Teams and extending & integrating Microsoft Teams between systems in and out of Microsoft 365
- Power Platform: (Power Automate, Power Virtual Agents, Power Apps & Dataverse for Teams
- SharePoint
- and tools that create a modern workplace solution and practices.
In my work I am also an adviser for customers so they can discover best benefits, gain best value & ROI out of chosen tools. I have 25+ years of experience in IT and worked with Office 365 since 2012.
I am a speaker in various community events like Microsoft Ignite (2019, 2020, 2021), Teams Nation (known before as TeamsFest), Microsoft 365 Virtual Marathon, Commsverse, CollabDays, SharePoint Saturdays, Power Platform community,... and the list goes on.
Community Events & User Groups I co-organize:
- Teams Nation Community Conference & Monthly Meetups
- Teams Community Finland (founder) #TeamsFi
Let's connect!
View all posts by Vesa Nopanen